SPATIAL INSTALLATION FOR CZESLAW MILOSZ’S YEAR

designed in 2011| located in CRACOW | designed by MIKOŁAJ IWAŃCZUK, ASIA ŻABIŃSKA, ADAM ŻABIŃSKI | financed by 4P PISARZ/POEZJA/PROZA/PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

“Issa jest czarna, głeboka, o leniwym prądzie, szczelnie obrosła łoziną; jej powierzchnia miejscami jest ledwie widoczna pod liśćmi lilii wodnych, wije się po łąkach, a pola, rozłożone na łagadonych zboczach po obu jej stronach, mają glebę urodzajną.”

Dolina Issy – utwór, który posłużył jako inspiracja prezentowanego projektu jest opisem krainy dzieciństwa Miłosza, jego raju utraconego. Świat litewskiej prowincji wskrzeszony w utworze, zamyka ostatni okres życia artysty spędzony w zaciszu ul. Bogusławskiego w Krakowie - to jakby ostatni rozdział dopisany do tej książki. Bujna zieleń flankująca pierzeje ulicy, jej niezwykle wyciszony i senny charakter przywodzi na myśl skojarzenia z leniwym nurtem rzeki. Tafla wody przesączająca się między konarami i liśćmi odbija świat, który rozpościera się nad nią, ale skrywa również swój własny, niedostrzegalny mikrokosmos pod wodą. Wstęga rozpościerająca się nad głowami przechodniów jest symbolicznym odtworzeniem miłoszowskiej Issy, czerwone płótno powtarza miękkie kształty rzecznego nurtu. Rzeka to stałość w zmienności, wibrująca tafla pełna refleksów i zniekształceń. Poezja, tak samo jak rzeka, wyłania refleksy z codzienności.

Podstawowym elementem skupiającym ludzi na placu Narutowicza, swoistym magnesem przyciągającym zarówno rezydentów Ochoty jak i resztę Warszawiaków będzie wielofunkcyjne centrum dzielnicy – „Pętla”. Charakter tego miejsca – jego lokalizacja, przyjęty język architektury, ale również sposób funkcjonowania i logika nawiązują bezpośrednio do tożsamości placu, silnie naznaczonej obecnością pętli tramwajowej i komunikacji tramwajowej w ogóle.

Czerpiąc inspirację ze świata wykreowanego przez Poetę w utworze “Dolina Issy” odtworzono wyobrażoną rzekę, uniesioną nad ul. Bogusławskiego w formie materiałowej wstęgi. Nieprzypadkowo jej kolor jest inny, niż ten do którego przywykło ludzkie oko. Czerwień symbolizuje inność, niecodzienność, żywotność - to kolor który przyciąga i alarmuje. Dyskretnie rozpięta między drzewami tkanina, reagująca na ruch wiatru, zmieniająca kolor pod wpływem deszczu,gromadząca w swym wnętrzu opadłe liście, najpełniej oddaje nieuchwytne piękno tej spokojnej ulicy.